אודות מורשת מתקומה לשחקים

קומץ אנשי צוות אויר קצינים בכירים בדימוס מחיל האויר, שורדי השואה יזמו פרויקט ייחודי "מורשת מתקומה לשחקים" במגמה לספר את סיפורם של 140 נערים אשר שרדו את זוועות השואה והתנדבו לחיל האויר כאנשי צוות אויר על מנת להילחם עבור מדינת ישראל, מדינת העם היהודי אשר זה מקרוב נוסדה. מתנדבים אלה היוו בעשור הראשון והשני למדינת ישראל כ- 30 אחוז מכמות אנשי צוות האויר ושמשו עמודי התווך של חיל האויר ותרמו רבות להתפתחותו במהלך שרותם ובשנים רבות לאחר מכן.

במהלך השנים אוכלוסיה זו היוותה כוח לוחם משמעותי בשש מלחמות ישראל מאז 1948 ובזכות אישיותם תרמו רבות לחיל האויר, לעיצוב הביטחון הלאומי, הטכנולוגיה, התעשיה והכלכלה של מדינת ישראל. כעת עם חלוף השנים מתנדבת קבוצה זו לכתיבת פרק נוסף למורשת חיל האויר.

מטרת הפרויקט לשמש כבסיס לחקר הרוח, הנחישות אשר אפשרו לאנשים צעירים אלה לבצע את המעבר החד משורדי השואה למובילים וללוחמי קו ראשון של חיל האויר במדינת ישראל וחרף הקשיים הרבים נקלטו היטב בחברה. פרויקט זה ינציח בכבוד את מקומם בדפי ההסטוריה של האומה.

לאורך שנים רבות רוב מתנדבי צוות האויר הללו נצרו בליבם והדחיקו את הזיכרון המחריד של השואה ולא שיתפו אפילו את הקרובים ביותר. כעת, לאחר שישה עשורים עם הקמת מיזם "מתקומה לשחקים" הם מוכנים להיפתח ולספר סיפוריהם המרגשים והמחרידים לשימור המורשת למען הדורות הבאים.

המיסדים

אליעזר כהן (צ'יטה), אל"מ בדימוס, טייס חיל-האוויר וח"כ לשעבר, דור רביעי בארץ יזם את הקמת פרויקט "מתקומה לשחקים". מזה שנים רדפה אותו הערגה להטיל אור ולהנציח את פועלם של שורדי השואה אנשי צוות אוויר שהתנדבו כלוחמי אוויר להגנת מדינת ישראל.

במהלך הראיון לצ'יטה שערך אוצר מוזיאון חיל-האוויר, אבי משה סגל במסגרת פרויקט "אבירי הרוח" הציף אבי רשימת אנשי צוות אוויר שורדי שואה אשר הפתיעה בגודלה את צ'יטה. בזאת, הרעיון של אבי ויוזמתו לשימור המורשת עלו בקנה אחד עם שאיפתו של ציטה להנצחת אוכלוסיה נדירה זו המונה יותר מ 140 איש.

חיים נווה ז"ל, אל"מ בדימוס, הקצין המעוטר ביותר בחיל-האוויר, שורד שואה, חברו לנשק של צ'יטה יחדיו טסו כטייסי קרב במלחמת קדש ובהמשך היו עמודי התווך ומייסדי מערך המסוקים בחיל האוויר ומפקדיו, מערך בו טסו בכל המלחמות ובמשימות אלומות. חיים עם סיפורו הקשה הכיר בחשיבות ההיסטורית של הפרויקט וקיבל על עצמו להוביל ולעמוד בראש מיזם זה, בו הוא יצק את היסודות והדפוסים שקידמו את זכר המורשת עד הלום והוביל אותו עד יומו האחרון.

סיפורו האישי הקשה של חיים בשואה ולאחריה ועליתו מהאפר לפסגות הוא אדיר וסמל לשורשי גבורה ויכולת אישית מופלאה, לו אנו חבים הרבה כל כך.

תודות לאליעזר כהן, לאבי משה סגל ולחיים נווה ז"ל.

  • מורשת מתקומה לשחקים
  • מורשת מתקומה לשחקים
  • מורשת מתקומה לשחקים
  • מורשת מתקומה לשחקים
  • מורשת מתקומה לשחקים
  • מורשת מתקומה לשחקים

© כל הזכויות שמורות | תנאי שימוש