• פדר ארווין

    פדר ארווין

פדר אליעזר

פרטים על ארווין אליעזר פדר ז"ל נלקחו מספר "יזכור" שהתפרסם בהוצאת משרד הביטחון ומתוך ספרו של יהודה מנור "הטייסת שהמריאה מהשואה".

בשואה

ארווין בן מיכאל (לאיוש) ולאה נולד ב 1 אוקטובר 1928 בעיירה המקסימה לבוצ'ה אשר בצ'כוסלובקיה. להוריו היתה חנות לבגדי אופנה בישוב אנובצה. לאב היו ארבע אחיות ושני אחים. עם הפלישה הגרמנית לצ'כוסלובקיה נמלטו שלושת האחים לשנחאי בכוונה להסדיר את הגירת בני המשפחה. ארווין ואחותו הפעוטה נשארו בעיירה בה היה ארווין היהודי היחידי בשכבת גילו והיה מטרה להתנכלות ומצבו היה בלתי נסבל, לכן עבר להתגורר עם דודה סרנקה בעיר טופולצ'אני, בה כיהן בעלה כמהנדס העיר.

הדוד סיפק לארווין ספרות להשכלתו ששימשה כבסיס לידעותיו באגלית ומקצועות הנדסה. לאחר כיבוש צ'כוסלובקיה ב 1944 מצב המשפחה הוחמר, אמו ואחותו הקטנה גורשו והדוד העביר את ארווין למקום מחבוא בכפר ולקה-בז'אני בבור שהוכן על ידי איכר להחביאו במשך 210 ימים קשים. דודה סרנקה ניהלה את משק הבית בבור בתנאים הקשים ושמרה על בריאות המשפחה.

כבר אז כפי שסיפרה הדודה ארווין לא פסק מלדבר על מטוסים ועל רצונו לטוס.

תקומה

זמן קצר לאחר תום המלחמה הגיע אביו של ארווין במדי הצבא הצ'כי אליו התנדב בשנחאי וניסה לשקם את עסקיו כאשר המשפחה התקבצה בטופולצ'אני.

על מנת להגשים את חלומו לטיסה נטש ארווין את הלימודים באוניברסיטת ברטיסלווה והצטרף ללימודים המיועדים לעובדי מפעל באטה לנעלים ואת כספו השקיע בלימודי טיס בהם הצטיין והשיג רישיון טיס אזרחי.

בשחקים

הנער ארווין חיפש הזדמנות להשתלב בפעילות בתחום התעופה כאשר באותה עת שיגר המשרד הארץ-ישראלי בפראג שליח מיוחד לסלובקיה כדי לאתר מתנדבים לקורס טיס. כך הצטרף לקורס כאשר לזכותו עשרות שעות טיסה ובבעלותו רשיון טיס.

בשל שאיפתו סיים את הקורס בהצטיינות וארווין פדר היה אחד מתוך שבעה עשר בוגרי הטייסת מאולמוץ שענדו כנפי טיסה צ'כיות ורק חמישה עשר מתוכם נחתו בארץ והיוו את קורס מספר 1 של חיל האוויר. בספרו, "הטייסת שהמריאה מהשואה מציין יהודה מנור כי "ארווין היה הבולט באנשי הקורס, ממנו למדנו על תעופה יותר מאשר מכל אדם אחר ולא היה כארווין מי שידע לחזות את מהלך הקורס או להסביר כל נקודה שעלתה..".

עם פרוץ מלחמת העצמאות התייצב מיד והצטרף ליחידת הלוחמים המתנדבת.

זמן מועט אחרי עלייתו לארץ ב 1949, ב 19 ביולי נפל בשעת מילוי תפקידו במנחת אילת והובא למנוחת עולמים בבית הקברות הצבאי בחיפה.

  • מורשת מתקומה לשחקים
  • מורשת מתקומה לשחקים
  • מורשת מתקומה לשחקים
  • מורשת מתקומה לשחקים
  • מורשת מתקומה לשחקים
  • מורשת מתקומה לשחקים

© כל הזכויות שמורות | תנאי שימוש