• טייסי הפלמ"ח מימין לשמאל שמואל ודלס, אלי אייל, יהודה פופקו

    טייסי הפלמ"ח מימין לשמאל שמואל ודלס, אלי אייל, יהודה פופקו

סא"ל אייל אליהו אלי (ז''ל)

בשואה

אליהו פיינגרש נולד בקיץ 1923 בעיירה צֶלֶה (celle) שברפובליקת ויימאר (כיום בסקסוניה התחתונה שבגרמניה), ילד שמיני במשפחה בת תריסר נפשות. בשנת 1939 עלה לארץ ישראל במסגרת עליית הנוער והגיע לקיבוץ שריד, שם למד וקיבל את הכשרתו. הוריו, שלוש אחיותיו ואחיו הצעיר נספו בשואה. יתר אחיו עלו לארץ ישראל ולחמו כחיילים עבריים בצבא הבריטי כנגד הגרמנים.


תקומה

בשנת 1941 התגייס לפלמ"ח, ושרת במחלקת הגלבוע בפלוגה א'. כמקלען השתתף בפיצוץ המכ"ם בסידני עלי. בנוסף עסק בצילומי אוויר של מטרות בריטיות וערביות. לקח חלק באבטחת יישובים, בהורדת מעפילים ובעשייה חבלנית – ב"ליל הגשרים". בנוסף שימש נַשָּק. הצטרף למחלקת הטיס של הפלמ״ח בשנת 1944 והיה מראשוני אנשי מחלקת הטיס של הפלמ"ח. שירת בדרגת מ"כ.


בשחקים

משהוקם צה"ל, שרת כטייס בחיל האוויר. הוא עסק בתפקידים שהיו כרוכים בטיסה, במערך הפיקודי ובמערך ההדרכה, בצבא סדיר ובקבע. במילואים שרת במשך ארבעים שנה. שימש כמפקד הטייסת הראשון בחיל האוויר. הוא היה מפקד טייסת א' מדצמבר 1947, תפקיד אליו נבחר בבחירות דמוקרטיות על ידי חבריו הטייסים. הוא לחם במסגרת הטייסת במהלך כל מלחמת העצמאות. באפריל 1949 עם סיום קורס טיס מינוס 1 והוענקו לו כנפי טיס של חיל האוויר. לאחר המלחמה עבר למטוסי קרב. במלחמת ששת הימים טס ונלחם במטוס סילוני ״פוגה״. פיקד על שבע טייסות בחיל האוויר, על בית הספר לקצינים של החיל וכן על בסיס שדה דב בתל אביב (אוקטובר 1963 - פברואר 1965). לפני מלחמת סיני ביצע טיסות צילום במסגרת טייסת 115 ולחם במלחמה, היה יועץ במחלקת מבצעים של חיל האוויר האתיופי, טס ולחם בטייסת הפוגות במלחמת ששת הימים. שירת גם במערך המילואים של צה"ל (באית"ן – היחידה לאיתור נעדרים) וכן היה מדריך טיסה אזרחי בביה"ס לטיס בחיל האוויר.


לאחר השחרור

בין השנים 1974-1972, שימש איל כמזכיר הפדרציה הציונית באירופה וישב בציריך. עבד כעיתונאי ופרשן צבאי, כתב ב"על המשמר" ובבטאון חיל האוויר. בשנים האחרונות לחייו היה חוקר היסטוריה עצמאי בתחומים של לוחמה אווירית ותקופת בית שני. שיחק טניס יותר מ-50 שנה והיה זקן שחקני הטניס בישראל במשך שנים רבות. השתתף כשחקן טניס בכל משחקי המכביה שנערכו בארץ. לאחר מותו, במכבייה ה-18 ב-2009, הוענקה לו מדליית זהב ותעודת הצטיינות. סיים את לימודיו לתואר הראשון באוניברסיטה הפתוחה בגיל 80. בגיל 85, למרות שחלה במחלה קשה, סיים ב-2009 בהצטיינות את התואר השני בחוג ללימודי ארץ ישראל וארכאולוגיה באוניברסיטת בר-אילן. אלי איל, תושב רמת השרון, היה נשוי לפנינה לבית רובינשטיין, אב לשלושה ילדים.

  • מורשת מתקומה לשחקים
  • מורשת מתקומה לשחקים
  • מורשת מתקומה לשחקים
  • מורשת מתקומה לשחקים
  • מורשת מתקומה לשחקים
  • מורשת מתקומה לשחקים

© כל הזכויות שמורות | תנאי שימוש