• בטייסת 120

  בטייסת 120

 • סיום קורס טייס בצבא הפולני

  סיום קורס טייס בצבא הפולני

 • אברהם דר

  אברהם דר

 • אירועים במסגרת הצבא הפולני

  אירועים במסגרת הצבא הפולני

 • כמפקד טייסת מקבל פניו של מפקד הצבא הפולני

  כמפקד טייסת מקבל פניו של מפקד הצבא הפולני

 • בצבא הפולני

  בצבא הפולני

 • עם יוברט המפרי סגן נשיא ארהב

  עם יוברט המפרי סגן נשיא ארהב

רס"ן דר אברהם

תקופת השואה
כאשר התחילה המלחמה הייתי אצל סבתי בעיירה דמבלין-אירנה (Dęblin-Irena) ממזרח לוורשה כי אז בדיוק הסתיימה חופשת הקיץ ועמדתי להמשיך בלימודים בבי"ס טכני עם כוונה להמשיך ללמודים גבוהים. כאשר הגרמנים הגיעו לעיירה בה הייתי, הם אספו הרבה צעירים פולנים, בלי להבחין בין יהודים ולא-יהודים, וחיילים שבויים, והובילו אותנו מספר ימים למקום כלשהו. משם הצלחתי לברוח ולחזור לביתה של סבתא, כי לעיר של הורי היה בלתי אפשרי להגיע. מאז לא ראיתי יותר את משפחתי. שם התגבש הרצון לברוח מזרחה לכיוון אזור הכיבוש הרוסי. לאחר ימים רבים של נדידה ועקיפת ישובים וכפרים הגענו לאזור הרוסי. אלה מצדם העבירו אותנו ללבוב שם הייתה קהילה גדולה של יהודים. 
האפשרויות היו להישאר בלבוב, לחזור לאזור כיבוש גרמני או לעבור לרוסיה. בחרתי באפשרות לעבור לרוסיה. נשלחתי לאזור מכרות פחם שם עבדתי כעוזר מכונאי, לאחר זמן מסוים הועברתי לקרסנובודסק ליד הים הכספי. שם עבדתי עד שנת 1942. הרוסים אז התחילו לארגן מחדש את הצבא הפולני (דיביזיית קוסצ'ושקו). התגייסתי ולאחר טירונות הייתי חייל בחיל רגלים. לאחר כחצי שנה הצטרפתי לקורס טייס ולאחר חצי שנה נוספת הוסמכתי כטייס על מטוסים קלים. על מטוס זה השתתפתי בלחימה, סיורים והטלת רימונים על חפירות של הגרמנים. כעבור כשנה נוספת נשלחתי לקורס טייס על מטוסי קרב עליהם טסתי עד סוף המלחמה.
תקומה
לאחר סיום המלחמה נשארתי בחיל האויר הפולני. כאן עברתי קורס טייס משלים וקבלתי כנפיים של חיל האויר הפולני ודרגת קצונה. טסתי על מטוסים שונים והייתי גם מפקד טייסת, הגעתי לדרגת סרן.
מייד לאחר תום מלחמת עולם היו ביערות פולין כנופיות של מחתרת פולנית  A.K. שלחמה בגרמנים וקבוצות ימין קיצוני (Endeca) שניסו להלחם בשלטון הקומוניסטי ובמיוחד נגד היהודים. קבוצות הימין הקיצוני (Endeca) הונהגו גם על ידי אידיאולוגיה אנטישמית קיצונית. הם אירגנו פוגרומים ורצחו יהודים בעיקר במזרח פולין. הצבא הפולני לחם בכנופיות אלה וגם אני השתתפתי בלחימה זו במסגרת ח"א הפולני. היינו מטילים עליהם רימונים ממטוסים קלים ומבצעים סיורים כפי שלמדתי אצל הרוסים. 
השתחררתי מהצבא הפולני בשנת 1951 והתחלתי לעבוד בחברת תעופה LOT של פולין.
באותה תקופה ממשלת פולין לא נתנה אישורי יציאה לישראל. לאחר שקיבלתי החלטה לעלות לישראל פניתי לשגרירות ישראל בוורשה ואמרתי להם שאני רוצה לעלות לישראל. הסידור היה שאשתי עם בתי יצאו כאילו לטיול שייט, ואני, לאחר טיסה לפריז לא חזרתי להטיס מטוס ונסעתי למונטפלייר בדרום צרפת ושם פגשתי את אשתי ובתי. משם הוסדרה עלייתנו לארץ ע"י שגרירות ישראל, כמובן באוניה.
התקופה לפני הגיוס , ביקשתי להתגייס לחיל האוויר ולאחר בדיקות וחקירות התקבלתי, גויסתי והוצבתי לטייסת התובלה.
בשחקים
בטייסת התובלה הוסמכתי כקברניט על מטוסי דקוטה ונורד לכל המשימות בארץ, וכטייס ראשון לטיסות בחו"ל. בשנת 1966 הועברתי לטייסת המטוסים הגדולים שם טסתי על מטוסי סטרטוקרוזר.
היו לי לא מעט קשיים: ללמוד שפה חדשה ולהשתלב בחיל האוויר, אבל זכיתי להרבה עזרה ויחס חברי. תקופה מסוימת גם גרתי במגורי משפחות בבסיס.
השתתפתי במלחמת ששת הימים ובמלחמת יום כיפור והמשכתי לטוס גם בהצבות חירום בתקופה שהייתי רמ"ד בלצ"ד.
השתחררתי בשנת 1974.
לאחר השחרור
למעשה יצאתי לגמלאות, השרות בצבא הרוסי והפולני חושב עבורי כוותק לפנסיה, כך קיבלתי מקסימום ותק.
זמן מסוים עבדתי בחברת בטחון ושמירה עד ליציאה סופית לגמלאות בגיל 70, מאז אני גמלאי ועוד מעט אחגוג יום הולדת 90, יש לי נכדים ונינים.
דר אברהם נפטר ב-12.9.2017, יהי זכרו ברוך.
 • מורשת מתקומה לשחקים
 • מורשת מתקומה לשחקים
 • מורשת מתקומה לשחקים
 • מורשת מתקומה לשחקים
 • מורשת מתקומה לשחקים
 • מורשת מתקומה לשחקים

© כל הזכויות שמורות | תנאי שימוש