• בחזרה מביה"ס עם האח רודי בברנו 1936

  בחזרה מביה"ס עם האח רודי בברנו 1936

 • טיסת מבחן מטוס בואינג של התעשיה האווירית

  טיסת מבחן מטוס בואינג של התעשיה האווירית

 • מפקד טייסת 110במסירה לישראל להב טייס פלמח לשעבר 1954

  מפקד טייסת 110במסירה לישראל להב טייס פלמח לשעבר 1954

 • שלישי משמאל בתום חופשת סקי בהרי צ'כיה 1946

  שלישי משמאל בתום חופשת סקי בהרי צ'כיה 1946

 • עם מרטה בירושלים בחופשה מטייסת 100 גף ג' באר שבע 1949

  עם מרטה בירושלים בחופשה מטייסת 100 גף ג' באר שבע 1949

 • כורע ברך חמישי מימין, טייסת 110

  כורע ברך חמישי מימין, טייסת 110

 • 4 טייסי ח"א צ'כי לשעבר: י' מנור רביעי משמאל; מירק פישר שלישי משמאל; לה בוביק (לבן) שלישי מימין; הוגו מייזל מרום ראשון מימין, ומכוניאם שאומנו - נפגשים בצהלה.

  4 טייסי ח"א צ'כי לשעבר: י' מנור רביעי משמאל; מירק פישר שלישי משמאל; לה בוביק (לבן) שלישי מימין; הוגו מייזל מרום ראשון מימין, ומכוניאם שאומנו - נפגשים בצהלה.

 • לאחר זכיה בתחרות אווירובטית בינלאומית ראשונה באנגליה עם ספיטפייר MK10

  לאחר זכיה בתחרות אווירובטית בינלאומית ראשונה באנגליה עם ספיטפייר MK10

 • סר ניקולס ווינטון בגיל 100, בביקורו בבית ח"א בהרצליה עם הבת ברברה, שגריר צ'כיה זנטובסקי, וחבר משה צבילקל.

  סר ניקולס ווינטון בגיל 100, בביקורו בבית ח"א בהרצליה עם הבת ברברה, שגריר צ'כיה זנטובסקי, וחבר משה צבילקל.

 • מוכן להצטרף לצבא הצ'כי עם עליית היטלר לשלטון

  מוכן להצטרף לצבא הצ'כי עם עליית היטלר לשלטון

 • ראשון משמאל מביט קדימה, מפענחים אותות מורסבאימון RAF בקורס טיס בווילס

  ראשון משמאל מביט קדימה, מפענחים אותות מורסבאימון RAF בקורס טיס בווילס

 • 1950- ראשון משמאל למעלה, בתום קורס טיס 1בח"א בכפר סירקין, ג'ו אלון מתחתיי. כיום נותרו בחיים רק שלושה.

  1950- ראשון משמאל למעלה, בתום קורס טיס 1בח"א בכפר סירקין, ג'ו אלון מתחתיי. כיום נותרו בחיים רק שלושה.

 • תמונת חתונה עם מרטה, ניצולת מחנה ריכוז בקושיצה 1948

  תמונת חתונה עם מרטה, ניצולת מחנה ריכוז בקושיצה 1948

רס"ן מרום הוגו

בשואה
מכניסת הגרמנים ב- 14.3.1939 עד 28.7.1939 בבית בעיר Brno, יחד עם אחי RUDY ז"ל יליד 9.2.1930, נשלחנו לאנגליה ב- KINDERTRANSPORTכחלק מ- 669 ילדים צ'כיים בארגון של . Sir Nicholas Wintonמאוקטובר 1939 עד יוני 1943 עם ילדי פינוי לונדון ב- BEDFORD, משלים שנתיים בטכני NORTH WESTERN POLYTECHNIC;מיולי 1943 עד גמר המלחמה בבית ספר צ'כי ב- WALES, CZECH STATE SECONDARY SCHOOL מ- 1945 – 1944 בגדנ"ע אוויר ב- R.A.F. Air Training Corps, חוזר לצ'כיה כנוסע במפציצי B-24 של טייסת צ'כית ב- RAF לפני חזרה לצ'כיה השלמתי דיפלומה אקסטרנית ב- CAMBRIDGE, להוראה ושפה האנגלית, כל בני המשפחה חוץ מבת דודה אחת נספו במחנות ריכוז.
תקומה
השלמת בגרות צ'כית;למדתי באוניברסיטה דר' BENES הנדסת מכונות על חשבון סטיפנדיה ממשלתית; במקביל עבדתי כמורה לשפה האנגלית ב- INSTITUTE OF MODERN LANGUAGES עד אפריל 1948;
בשחקים
בתחילת 1948 מתנדב לקורס א' טייסי קרב בח"א הצ'כי ב- OLOMOUC על ידי נציג ההגנה GAD POLLAK ; מגייס את ג'ו אלון (JOSEF PLACEK), שגמר השתלמותו כצורף; חותם על 6 חודשי שירות בארץ עם הטיסה חזרה לחיל האוויר הצ'כי. מסיים כחניך מצטיין בנובמבר 1948 וב- 30.11.48 מתחתן עם חיילת בבריגדה הצ'כית, מרטה מרקוביץ, בעיר KOSICE. מרטה עולה ארצה עם היחידה שלה ב- 25.12.48 ומשרתת בחיל חימוש עד מרץ 1949 . עם ביטול העברת שלושה ספיטים אחרונים מצ'כיה, מגיע דרך הים ארצה עם טייסים פדר קוסטה ולאופר ופלציק ב- 26.2.49. ישר מאוניה TRANSILVANIA הטייסים מגיעים למטה חיל האוויר ביפו ב- 27.2.49 ודוברי אנגלית נשלחים לקורס מטרולוגיה בשדה דב אצל מדריכים MYRA SIMON ומשה צביקל. עם השלמת הקורס, מועברים לטייסת 100 בתל נוף; טיסה ראשונה עם טייס מח"ל HONZA EHRMAN טייס RAF ובוגר אותו בית ספר צ'כי באנגליה, עובר לשרת בטייסת 100 גף ג' בבאר שבע בפיקודו של רב/וגם טייס מח"ל SAM BURSTEIN (שמואל רב אב). מקבל פיקוד על גף ג' ללא דרגה וללא כנפיים ישראליות. משתתף במבצעים בנגב, צילומי אוויר, חילוץ פצועים, סיורים ותקיפות מבריחי נשק מירדן לנגב. מקים בית עם מרטה קודם בזבליה ולאחר מכן בארנונה בירושלים.
יחד עם LES EASTERMAN, BEN LENSON, GEORGE LICHTERמגיעים ב- 3 מטוסי הרודר AT-6 הראשונים לכפר סירקין לפתיחת הבסיס כבית ספר לטיסה 12 בפיקודו של סא"ל ב. בונה. יחד עם רוב טייסים בוגרי OLOMOUC וכמה מקורס אזרחי באיטליה, משתתף בקורס ראשון מתקדם בכפר סירקין. כחניך מצטיין מקבל דרגה פקד אוויר ממפקד חיל האוויר וכנפיים מבן גוריון. נשאר בסירקין לקורס מדריכים ראשון וכחניך מצטיין מדריך 4 חניכים במתקדם מס' 2 כולל את בני ויידנפלד (פלד, מפקד החיל במלחמת יום הכיפורים), אחרי הדרכת קורס 3 מתקדם, נשלח לקורס מדריכי טיסה ב- RAF מס' 125 יחד עם JUDENFREUND (יודפת) חוזר לפקד על בית ספר לטיסה ראשוני במקום שעיה גזית (שוורצמן) , משלים קורס דו מנועי, מדריך בבית ספר מדריכים, עובר למטה ח"א ברמלה כדי להקים מערך דירוג טיסות מכשירים והקמת עזרי ניווט VHFDF בארץ. נבחר להקים טייסת 110, טייסת קרב לילה ראשונה ו- OTUבמטוסי מוסקיטו בכנף 4, משתתף בצילום חלקים גדולים במצרים במוסקיטו MK16 ,של גף צילום 109, יחד עם חניכים של ה- OTU הראשון משתתף ב- OTU על מטוסי ספיטפייר בטייסת 107 בפיקודו של יבנה בכנף 1, עם מותו של טייס ניסוי בצרפת JOHNYE HARVEY נשלח להחליפו כטייס ניסוי והעברת יתרת מטוסי מוסקיטו ארצה עם נווטים מהטייסת, במהלך שהותי בצרפת נשלחתי להולנד לבדוק בחיל האוויר ההולנדי סיבות לביצועים ירודים של מטוס FOKKER-S11 החדש, עם מציאת הסיבה מקבל פרס ממפקד חיל האוויר ההולנדי. השתחררתי בדצמבר 54' במטרה להשלים לימודי הנדסה אווירונאוטית באנגליה בתמיכה של מפקד חיל האוויר דן טולקובסקי על בסיס מענקים מידיד ח"א באנגליה GESTETNER, הממציא מכונות שיכפול.
לאחר השחרור
עם שחרור מוניתי כטייס ניסוי של משרד הביטחון, בין היתר כדי להחיות 30 מטוסי ספיטפייר להטסה לבורמה לפי תוכנית שהכין יואש צידון. תחת ניהולו של יעקב שפירה (שפיק) ומונייה ומרדר, מקבל עבודה במשלחת הרכש בלונדון, המאפשרת העברת כל המשפחה ללונדון. במהלך הלימודים באוניברסיטה בלונדון כאקסטרניסט, בנוסף לעבודה משרדית, מבצע טיסות ניסוי והעברת מטוסי מוסקיטו חדשים מאנגליה כולל דגמים MK30. לקראת מבצע "קדש", נשלח לנורבגיה ב- VAERNESS לבדוק ולבצע טיסות ניסוי של מטוסי DH-VAMPIRE יחד עם שמעון פרס ויצחק רבין , שהוצעו כעודפים לישראל. לאחר מכן לשוודיה לנסות מטוסי DH-VENOM. שתי המדינות בסוף לא אישרו רכישתם. במהלך הלימודים באוניברסיטה מפתח מערכת ומקבל פטנט לאפשר למטוסי קרב סילונים לצאת מסחרור על-ידי הפעלת רקטה בזנב המטוס, פטנט זה נרכש ע"י NASA לשימוש הנהגת חללית האמריקאית הראשונה. ב- 1957 משתתף בתחרות בינלאומית ראשונה בארובוטיקה ב- COVENTRY עם מטוס ספיטפייר וזכה במקום ראשון עם פרס כספי ובעיקר הרמת דגל ישראליבפעם הראשונה בתחרויות תעופתיות. באותה השנה מתכנן שינוי במטוסי מטאור דגם 8 על-ידי הוספת תא דו מושבי של דגם 7 ובעזרת מפעל מטוסים AVIONS FAIREY בבלגיה וחלקים שהוצאו בזמן האמברגו מאנגליה, מבצע טיסות ניסוי לפני העברתם ארצה כדגם 7 1/2דו-מושבי להדרכה בחיל. מבצע טיסות ניסוי במספר סוגים של מטוסים הנמצאים בשירות חילות אויר שכנות עם דוחות מודיעיניים. עם השלמת הלימודים והגשת עבודת גמר בעניין מערכת ליציאה מסחרור, מקבל דיפלומה של A.F.R.Ae.S מארגון הנדסה מלכותי הבריטי. בחורף 1958 נשלח על-ידי משרד הביטחון יחד עם רס"ן דני שפירא לקורס טייסי ניסוי "CEV" ב- BRETIGNY וממשיך עם קורס מהנדסי ניסוי טיסה בהצטיינות, במטרה להקים מרכז ניסוי טיסה בבדק מטוסים ולאפשר יצור מטוסי קרב בארץ. עם גמר הקורס, נשלח לאירופה יחד עם צוות בניהולו של אל שווימר, מנהל בדק, לבחור בין שלושה סוגים של מטוס סילון לייצור בארץ. עם בחירת מטוס הפוגה FOUGA MAGISTER מתמנה כטייס ניסוי ראשי של התעשייה האווירית, מקים מרכז ניסוי טיסה, הנדסה ומכשור, וחוזר ארצה עם משפחתו.
בנוסף לניסוי של 48 מטוסי פוגה חדשים, בין 1959 עד 1964 מבצע טיסות ניסוי על כל סוגי המטוסים, מחקלאים עד ארבע מנועים סילון, מעביר מטוסים מארה"ב ואוסטרליה וארצה לשיפוץ ולשדרוג, אחראי על קליטת מטוסי STRATOCRUISER, מוביל בחיל האוויר, מוביל פיתוח מערכת הצנחת זיפים ומשטחים ממנו, ניסויים של טיל ים ימי "גבריאל", מדריך יחד עם טייסים של טייסת 120 בהקמה, אחראי על רכישת 5 מטוסי PANAMוהפיכתם למטוס תובלה מסוג C-97 כולל ניהול תכנון וניסוי של זנב נפתח עם אפשרות הטסת טנקים צרפתייםMX. אחראי על ניסוי טיסה של יצור JET COMMANDER המשודרג ל- WESTWIND, טיסות ניסוי על כל סוגי מטוסי חיל האוויר שעברו תחזוקה או התקנות בתעשייה האווירית ומטוסים של חיילות האוויר וחברות תעופה זרות, שהתעשייה האווירית טיפלה בהם עד עזיבה בדצמבר 1964.
בין 1964 עד 1965 מקים חברה "הוגו מרום יועצי תעופה" בנתב"ג (AVIATION CONSULTANTS) לעסוק בכל תחומי תעופה על-ידי חברות בת "הנדסת נמלי אוויר בע"מ" (AIRPORT ENGINEERING) בתכנון שדות תעופה, תכנון אווירונאוטי בע"מ (AEROSPACE ENGINEERING) בתכנון חלקים וציוד תעופתי. 70% של פעילות החברה היא בחו"ל. החברה זוכה בהוקרה של יצואן ידע מוסמך, בתכנון שדות תעופה בארה"ב, מרכז ודרום אמריקה, יועץ להקמת חברות תעופה כגון "קל" בארץ, תכנון חלקים עבור מטוסי מיראז', ציוד קרקע לחיל האוויר, תכנון התקנת מצלמות במטוסים עבור חברות בארה"ב, יועץ לחברת "מרקוני" לפיתוח ה- HUD הראשון למטוסי קרב וכוונות קסדה וכו'. תכנון ב- 1972 שדה תעופה על אי בים לאפשר פינוי של שדה דב וכשדה בינלאומי משלים לנתב"ג, שדה תעופה בינלאומי עבור חיפה, שדרוג של שדה דב לקליטת מטוסי סילון, תכנון בסיס חיל אוויר בצד האווירי בנתב"ג. תכנון 9 מנחתים לתעופה אזרחית מת"א צפונה עד הגבלות. השתתף כטייס במיל' בהטסת ציוד מחו"ל לקראת מלחמת ששת הימים, וטיסות מבצעיות להצנחת תחמושת, דלק ומים בסיני, הדריך טייסים על מטוסי C-97WESTWING, השתתף בסיורי ים ושוב במלחמת יום הכיפורים עם שיא שעות טיסה מבצעיות. ב- 1985 קיבל תעודת הוקרה מח"א עבור 37 שנות טיסה בחיל האוויר. מאז 1995 מתמחה המשרד בתכנון שדות תעופה בעיקר כולל ביצוע סקרים אווירונאוטים בארץ ובחו"ל . מחזיק רישיון טיסה בתוקף וטס לפי הצורך בביצוע טיסות בדיקה וסיורים הקשורים בתכנון שדות התעופה. במשך 22,000 שעות טיסה ללא תאונת מטוס אחת, מהם 9,500 כטייס ניסוי על יותר מ- 156 סוגים של מטוסים ומסוקים.
לא מתכוון לצאת לפנסיה אלא מקווה למות בכיסא העבודה.
הוגו נפטר ב- 7.1.2018, יהי זכרו ברוך.
 • מורשת מתקומה לשחקים
 • מורשת מתקומה לשחקים
 • מורשת מתקומה לשחקים
 • מורשת מתקומה לשחקים
 • מורשת מתקומה לשחקים
 • מורשת מתקומה לשחקים

© כל הזכויות שמורות | תנאי שימוש