סא"ל גולן יצחק

תקופת השואה

בהסכם וינה מ- 1940 הועברה טרנסילבניה מרומניה חזרה להונגריה ובכך נהפכנו לאזרחי הונגריה. הונגריה, על אף היותה חלק מכוחות הציר, נכבשה על ידי גרמניה בתחילת 1944 ומאותה עת התחיל תהליך השמדת יהדות הונגריה, כולל טרנסילבניה המסופחת. התהליך בקלוז' התחיל באפריל 44 בחיוב ענידת הטלאי הצהוב, במאי רוכזנו יחד, כל יהדות קלוז', בגטו שמוקם בבית חרושת ללבנים אשר פונה במיוחד לכך. רוב יהדות זו הועברה להשמדה באושוויץ. אנחנו, משפחתי המורחבת, הועברנו ב 15 ליוני דרך מחנה מעבר של שבועיים בבודפשט למחנה רכוז בברגן-בלזן, שם "חגגתי" את יום הולדתי החמישי.

ב 7 לדצמבר 1944, לאחר כחצי שנה במחנה הריכוז, שוחררנו במסגרת "עיסקת קסטנר" והועברנו ברכבת מיוחדת לשווצריה יחד עם עוד כ 1380 איש.

תקומה

בשווצריה הוחזקנו תחילה על יד אנגלברג במתחם של מלון ששימש "כמחנה פליטים" למשך כחצי שנה. אמי שהיתה גרושה נישאה מחדש ועברה עם בעלה לג'נבה, אני נשלחתי למוסד פילנטרופי עבור ילדי פליטים מכל העולם, אי שם בהרי שווצריה הגרמנית. לאחר שנתיים הוציאה אותי אמי ממסגרת זו והחזירה אותי לחיק המשפחה בג'נבה .

בסוף יוני 1949 עלינו לארץ באופן פרטי. נקלטנו בארץ על ידי אחות אמי ובעלה שעלו לארץ ב 1946 בדירתם בחיפה. במסגרת הקלטות הורי בארץ, עד שיסתדרו, נשלחתי בתחילת 1950 כילד חוץ לקיבוץ ניר-דוד. למרות קשיי השפה נקלטתי הייטב בחברת הילדים המקומית ובתום שנת הלימודים סירבתי לחזור לאמי בחיפה. לאחר סיום כיתה ו' עברנו ללמוד את כיתות ז' – י"ב' במוסד החינוכי "גלבוע" שבקיבוץ בית-אלפא, יחד עם ילדי הקיבוצים השכנים. כאן חונכתי וגדלתי על ערכי "השומר הצעיר" וגם ינקתי את האהבה לתעופה במסגרת החוג לטיסנאות של הגדנ"ע.

בשחקים

באוגוסט 1957 התגייסתי לחיל האויר. הוסמכתי כטייס קרב ושרתתי במספר טייסות על מטוסי קרב שונים. כשנתיים שימשתי מדריך בבית ספר לטיסה ומלאתי תפקידים של סגן מפקד טייסת ותפקיד מטה בתכנון מבצעי תקיפה וצילום בשטח אויב. השתתפתי כטייס תקיפה או יירוט בחלק נכבד של הפעילויות המבצעיות בזירות השונות החל משנות ה 60 ועד 1982,כולל: מלחמת ששת הימים, מלחמת ההתשה, מלחמת יום כיפור ומלחמת לבנון הראשונה. השתחררתי בדרגת רב-סרן משרות קבע ב 1971 והמשכתי כטייס מילואים פעיל עד 1986, לאורך שנים אלו במילואים הוענקה לי דרגת סגן-אלוף.

לאחר השחרור

לאחר השחרור מצבא קבע השתלבתי כטייס בחברת אל-על. שירתתי בחברה תחילה כקצין ראשון ולאחר מכן כקברניט במשך 33 שנים, בשנים אלו מילאתי גם תפקידי ניהול כמנהל צי מטוסי בואינג 767 ו-757 וכראש אגף מבצעי אויר/טייס ראשי של החברה. עם הגיעי לגיל 65 ופרישתי כטייס בחברה מוניתי כממונה על המבצעים של חברת "סאנדור", חברת הבת של אל-על לטיסות שכר בה עבדתי עד סוף 2014.

  • מורשת מתקומה לשחקים
  • מורשת מתקומה לשחקים
  • מורשת מתקומה לשחקים
  • מורשת מתקומה לשחקים
  • מורשת מתקומה לשחקים
  • מורשת מתקומה לשחקים

© כל הזכויות שמורות | תנאי שימוש